Varer i kurv:
0
Total:
0,00
Gå til kassen
Produktet blev lagt i din indkøbskurv.
Indkøbskurven indeholder nu 0 produkter.

Produkter

VikMin Type 3 NATUR mineralblanding

Lager:
Leveres direkte fra leverandør
Varenr.:101552
Antal:
Enhed:
Variant:
4.008,00 DKK
(5.010,00 inkl. moms)
Læg i kurv
Pris pr. stk. v./1: 4,008.00 DKK (5,010.00 inkl. moms)
Pris pr. stk. v./3: 3,672.00 DKK (4,590.00 inkl. moms)

Mineralsk foder til økologiske besætninger.

Typemineral til økologiske besætninger med højt indhold af grønt i grovfoderrationen.


Vejledende dosering: 100 gram pr ko pr dag.

Max anvendelse 9 gram/kg fuldfoder. (88 % tørstof)


Leveringstid 5 hverdage.


1 palle = 1.200 kg


Indhold/blandingVikMin Type 1 (Natur)VikMin Type 2 (Natur)VikMin Type 3 (Natur)VikMin Goldko (Natur)
Calcium%14,616,1122
Fosfor%0505
Natrium%10,1912,24
Magnesium%8,56,51418
Svovl%40,10,16
A-Vitamini.e./kg900600600900
D3-Vitamini.e./kg190190190200
E-Vitamini.e./kg600040004000(15000)12000*
Kobbermg/kg1500150015001500
Zinkmg/kg4000400040004000
Manganmg/kg4500450045004500
Koboltmg/kg25252525
Jodmg/kg225225225225
Selenmg/kg50505050
Doseringg/dag100100100100
 
KendetegnHøjt svovl indholdIndeholder fosforHøjt magnesium og natrium indholdHøjt magnesium indhold.
DyregruppeLakterende køer med lille andel grønt i rationen Lakterende køer med behov for fosfor Lakterende køer med en høj andel grønt i rationen Goldkøer
(+ opdræt)(+ opdræt)(+ opdræt)

*VikMin Goldko indeholder naturligt E-vitamin


© Copyright VikingDanmark. Materialet må ikke gengives uden tilladelse.